Bugün

Kim demiş aptalız diye? Koyunuz diye kim demiş? Kim demişse yanlış demiş. Bilememiş. Çok akıllıyız biz. Öyle akıllıyız ki. . . Kafamız hep olmayacak işlere çalışır demeyeceğim. Orası zaten öyle. Ama yanlış da olsa çalışır. Aslında yaptığımız yanlışlar da bugünü iyileştirmeye çalışmaktandır. Örneğin bugün daha az elektrik faturası ödemek için kaçak elektrik kullanırız. Örneğin oylarımızı bugünümüzü kurtarmak, madden desteklenebilmek için kullanırız. Bugünlük iyi geçinebilmek için insanlara yalan söyleriz falan filan. . . Aslında kötü olsun diye yapmayız. Ama hep bugün için yaparız. Üç gün, üç hafta, otuz yıl sonrasını düşünmeyiz. Biraz bencil miyiz neyiz? Zaten çocuk yapabilen bir insandan bencil olmamasını ne kadar bekleyebiliriz? Adam yapar çocuğunu, ama yere çöpünü de atar. O ölene kadar dünya çöp olmasın yeterdir. Artık çocuğuymuş, çocuğunun çocuğuymuş, bunlar biraz detaydır. Görebildiği yere kadar yaşar. Görmediği yerlerde acı çeken kendi çocuklarını, torunlarını düşünmez. Geçmişte bazen esaret altında, bazen savaş meydanlarında acı çeken atalarını da düşünmez aslında bu insanlar. Düşünmez çünkü dedik ya, bugünde yaşar o. Aklı ermediğinden midir peki bu? Bazısının aklı ermediğindendir belki ama bazısı kesinlikle üşendiğindendir. Rahatlık kolaylıktadır ve rahat olmak ister o bugün.

Suçlasam mı suçlamasam mı bu insanları karar veremiyorum. Daha doğrusu onlara kızıp kızmayacağıma diyelim. Teorik olarak, gelecekte çöplük olmuş ya da esaret altındaki dünyalarında acı çekebilmeleri için bugünü kotarması gerek o çocukların da.  Tabii “ne yaşar ne yaşamaz” hale gelmek için bugünü kotarmak ne kadar doğru ya da gereklidir tartışılır. Ancak insan çocuğunu her ne kadar bencilce getirse de dünyaya, onu yaşatmayı kendine bir görev bilir. Görevini de çeşitli şekillerde yerine getirmeye çalışır. Bu şekillerin ne kadar ahlâki ya da yasal olduğu fark etmezdir.

Bir şeylerin ne kadar ahlâki ya da yasal olduğunun fark edeceği bir gün gelecektir. Herkes için farklı da olabilir bu gün. Fakat ne zaman olursa olsun, doğruların yüze çarptığı an en güzel an olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s